Filmy, které ovlivnily svět

Zamysleli jste se někdy nad existencí filmů, které ovlivnily svět? Pokud ano, tak jste určitě na pár takových přišli. Když sáhneme hluboko do pravěku filmové tvorby, tak na začátku najdeme úplně první filmové představení bratrů Lumièrových z roku 1895 v Grand Café v Paříži. „Dělníci odcházející z Lumièrovy továrny“. Vynález kinematografu považovali sourozenci Lumièrové za ukončený a nepředpokládali, že by v budoucnosti došlo k jeho zdokonalení. Jak moc se mýlili, ukazuje filmové umění 21. století.

Filmy, které se zapsaly do historie, jsou obvykle ty, které byly v něčem první. Dneska bychom se asi sotva třásli hrůzou a byli bez sebe strachem u prvního filmového hororu – „Upír Nosferatu“ z roku 1922 německého režiséra F. W. Murnau.

A víte, že vůbec první film s tématikou erotiky vznikl v roce 1928 v českém filmovém studiu a jeho režisérem byl Čech Gustav Machatý? Film „Erotikon“ byl dlouhou dobu považován za skandální dílo, i když je v něm lidský sexuální akt znázorněn jen symbolicky ve tváři hlavní hrdinky.

Za první velkorozpočtový vědecko-fantastický film je považován film „Zakázaná planeta“ z roku 1956, který produkovala americká společnost MGM. Jeho filmové triky i děj nezestárly a staly se dokonce inspirací pro tvůrce děl s podobnou tématikou – Star Trek apod.

Thriller, který na dlouhá léta ovlivnil negativně vztah lidí ke žralokům, asi také není třeba představovat. „Čelisti“ z roku 1975 od amerického režiséra Steven Spielberga jsou skvěle natočeným hororovým snímkem, kde netečou potoky krve, a přesto je divák k sedadlu v kině přikován nelíčeným strachem, kdy už jen špičička žraločí ploutve trčící z mořské vody v něm nahání děs a hrůzu.

Kultovních filmů, které svým významem ovlivnily část diváků či umění a které si drží svoji stálou uměleckou hodnotu, je samozřejmě více. Jmenujme ještě některé: Pulp Fiction – Historky z podsvětí (1994), Forrest Gump, Matrix, Vetřelec, Star Wars, Harry Potter, Pán prstenů a mohli bychom pokračovat výčtem dalších a dalších snímků.