Češi, kteří uspěli v Hollywoodu

Dotkla se vůbec nějaká česká noha vysněné filmařské půdy v losangelském Hollywoodu? To víte, že ano, protože českou stopu najdete snad všude po světě.

Určitě netřeba představovat amerického režiséra českého původu Miloše Formana a jeho filmovou tvorbu bohatou na sbírku Oscarů. Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus. Jiné jeho filmy sice na sošku Oscara nedosáhly, přesto patří k tomu nejlepšímu, co ve filmových studiích vzniklo. Filmy Vlasy, Ragtime, Lid versus Larry Flynt, Muž na měsíci. Film Valmont kritika celkem odsoudila, ale zkuste se na něho podívat a na výkon Annette Bening v roli intrikánské markýzy de Merteuil.

Se jménem Miloše Formana je spojován i Miroslav Ondříček, jeho dvorní kameraman, který stál za kamerou Formanových filmů Vlasy, Ragtime, Amadeus, Valmont.

Ještě dříve, než Miloš Forman opustil socialistické Československo a vstoupil na americkou půdu, se na ní objevili jiní význační Čechové. Jiří Voskovec emigroval do USA před 2. světovou válkou a stal se tam filmovým a divadelním hercem. Zahrál si v amerického filmu „12 rozhněvaných mužů“ z roku 1957.

Ze stejného důvodu jako Jiří Voskovec opouští Československo i český herec a režisér židovského původu Hugo Haas. V Hollywoodu se pak prosadil nejen jako herec, ale i jako scénárista a režisér.

Z mladší generace, která se v USA prosadila, jmenujme ještě amerického hudebního skladatele českého původu Jana Hammera. Syn české zpěvačky Vlasty Průchové také emigroval ze socialistického Československa. Jan Hammer je držitelem několika cen Grammy a autorem hudby například k americkému seriálu Miami Vice.

Jan Pinkava – režisér animovaných filmů působil ve studiu Pixar a stojí za vznikem amerického celovečerního animovaného filmu Ratatouille (2007). V americkém filmu se prosadil také český herec Karel Roden, který hrál ve filmech Neprůstřelný mnich, 15 minut, Blade 2.